Odwołanie darowizny - tylko pod pewnymi warunkami.
Darowizna wbrew powszechnej opinii nie jest jednostronną czynnością a umową pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. W związku z tym, jak każdą umowę można ją rozwiązać a darowiznę odwołać. Fakt cofnięcia darowizny musi być bardzo mocno uzasadniony co niejednokrotnie jest rzeczą bardzo trudną.
Zgodnie z art. 898 kc. darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeśli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności, a owa niewdzięczność miała miejsce już po zawarciu umowy darowizny. Czym zatem jest "rażąca niewdzięczność"? Nie doczekaliśmy się do tej pory jednoznacznej definicji tego określenia, jednakże w orzecznictwie przyjmuje się, iż są to czynności obdarowanego (działania lub zaniechania), które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym. Może tu chodzić przede wszystkim o dwie sytuacje:
- dopuszczenie się przestępstwa przeciwko darczyńcy,
- naruszenie przez obdarowanego obowiązków wynikających ze stosunków osobistych łączących go z darczyńcą (np. obowiązek udzielenia pomocy w trudnej sytuacji).
Nieco inaczej przedstawia się sprawa w sytuacji cofnięcia darowizny jeszcze niewykonanej. Kodeks cywilny dopuszcza tutaj możliwość odwołania takiej darowizny, gdy po zawarciu umowy stan majątkowy darczyńcy uległ takiej zmianie, że jej wykonanie może spowodować uszczerbek dla jego własnego utrzymania albo dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.
Odwołanie darowizny następuje poprzez złożenie obdarowanemu oświadczenia na piśmie o odwołaniu darowizny. Pismo powinno zawierać uzasadnienie oraz, dodatkowo, żądanie zwrotu przekazanego przedmiotu. W sytuacji, gdy obdarowany nie godzi się na przekazanie przedmiotu darowizny, darczyńca może dochodzić swoich praw przed sądem, wytaczając powództwo o stwierdzenie obowiązku złożenia przez obdarowanego oświadczenia woli co do przeniesienia własności na darczyńcę.
Przekazałeś/łaś dorobek całego życia bliskim w zamian za opiekę a po podpisaniu umowy widzisz, że nikt się nie interesuje Twoim losem? A może jesteś spadkobiercą darczyńcy i potrafisz udowodnić, iż obdarowany przyczynił się do jego śmierci lub rozstroju zdrowia? Pamiętaj, że przepisy w szczególnych sytuacjach dopuszczają możliwość odwołania darowizny przez spadkobierców darczyńcy już po jego śmierci! Nie czekaj dłużej, na spotkaniu z Radcą Prawnym szczegółowo przeanalizujemy Twoją sprawę i ocenimy szanse skutecznego cofnięcia darowizny.